PZ 2

PZ 2

Funkční vlastnosti:

Přilba je určena jako ochranná pomůcka proti mechanickému poranění hlavy a jako ochrana proti sálavému teplu. Přilba se vyráběla ve dvou velikostech 540 - 570 mm a pro objem hlavy 580 - 620 mm.

Technický popis:

Přilba se skládá z těchto hlavních částí:

  1. Skořepiny s hřebenem, rámečkem pro identifikační štítky a nátylníkem.
  2. Náhlavního systému s podbradním páskem.

1. Skořepina

Je vylisována z umělé hmoty (polykarbonátu) tvarovaná tak, že kryje plně hlavu shora a částečně zepředu, ze stran a zezadu. Materiál použitý při výrobě skořepiny zajišťuje netříštivost odolnost proti povětrnostním vlivům a tepelnému záření, odolnost proti vznícení od plamene a tuhých částic, chemickou odolnost, minimální tepelnou vodivost, elektrickou pevnost - 5000V. Je doplněna přišroubovaným barevným hřebenem (výliskem z polykarbonátu) sloužícím jako prvek funkčního značení a zároveň tvořícím výztuhu přilby v temenní části a plochu pro připevnění rámečku v čelní části. (v časopise požární ochrana z roku 1976 byl vysvětlen barevný rozdíl hřebene následujícím způsobem: červenou barvu mají jednotky PO a bílo barvu SPO). V týlní části je skořepina doplněna odepínacím nátylníkem z umělé nebo přírodní usně.

2. Náhlavní systém

Sestává z kostry, kterou tvoří ocelová planžeta, na níž je přinýtován 6 paprskový dorazový kříž II. stupně náhlavní vložky, závěsy podbradního pásu a I. stupeň náhlavní vložky (náhlavní koš).

I. stupeň náhlavní vložky (náhlavní koš) sestává ze dvou představitelných prvků:

1. obvodového pásku, který je na koncích opatřen textilní sponou, umožňující stavitelnost podle obvodu a tvaru hlavy - nutná individuální úprava před nasazením.

2. paprsků, jejichž délku lze regulovat povolením nebo přitažením tkanice v uzlu paprsků nebo provlečením tkanice do jiné ze tří řad otvorů v paprscích - nutná individuální úprava před nasazením.

Náhlavní systém je doplněn podbradníkovým páskem s dvěma přezkami umožňujícími plynulou délkovou stavitelnost, a jako celek je přišroubován čtyřmi šrouby do skořepiny přilby.

Údržba:

Tohoto typu přilby spočívá v čištění lakovaného povrchu skořepiny a hřebene, čištění dílů náhlavního systému z umělé a přírodní usně včetně podbradníkového pásu a nátylníku a čištění kovového evidenčního štítku.

Povrch skořepiny hřebene - omýt utěrkou vlažnou mýdlovou vodou a osušit.

Díly z umělých usní - omýt utěrkou vlažnou mýdlovou vodou a osušit.

Díly z přírodních usní - očistit lékárenským lihobenzinem pomocí obvazové vaty.

Kovový evidenční štítek - omýt kartáčem vlažnou mýdlovou vodou a osušit.

Postup montáže rámečku pro identifikační štítky, identifikačních štítků a hřebene přilby

  1. Vyjmutí obsahu polyetylenového sáčku (rámeček pro identifikační štítky - 1 ks, samořezné šrouby - 3 ks, podložky - 3 ks).
  2. Vložení identifikačních štítků (příslušnost útvaru - 1 ks, místo útvaru - 1 ks, pořadové číslo - 1 ks) do obdélníkových prolisů evidenčního štítku v pořadí: příslušnost útvaru, místo útvaru, pořadové číslo (viz obrázek č. 1).
  3. Přiložení barevného hřebene tak, aby zajišťovací patky rámečku prošly obdélníkovými otvory v čelní části barevného hřebene (viz obrázek č.1).
  4. Zahnutí patek směrem k podélné ose hřebene (viz obrázek č. 1).
  5. Přiložení barevného hřebene (s namontovaným rámečkem s identifikačním štítkem) na skořepinu přilby (v její podélné ose s rámečkem nad užším okrajem skořepiny podle předvrtaných otvorů), přichycení hřebene třemi samořeznými šrouby s podložkami zevnitř skořepiny přilby a dotažení šroubů šroubovákem (viz obrázek č.2).
  6. Zasunutí identifikačního štítku s označením funkce bočním obdélníkovým otvorem do prolisovaného lůžka rámečku (viz obrázek č. 2).
  7. Identifikační štítky dodávala Výzbrojna požární ochrany; druhy a způsob jejich použití viz příloha ke Sbírce pokynů HSPO MV ČSR č. 5/1976.
Obr 1.

Životnost této přilby je výrobcem stanovena na 20 let.

Výrobce: n. p. ERGON, Praha


Grafický návrh StastnyWeb - webdesign | Obsah a kód Radek Luža © 2007